Notariusz Łódź – notarialne poświadczenie dziedziczenia

16 lipca 2019

Notarialne poświadczenie dziedziczenia lub akt poświadczenia dziedziczenia jest dokumentem, który sporządzany jest w kancelarii notarialnej. Czym dokładnie jest dokument tego rodzaju? Sprawdź teraz!

Do kancelarii, którą prowadzi notariusz, udajemy się w określonych sytuacjach. Dotyczą one także testamentu oraz spadków.

Gdy dochodzi do dziedziczenia, czyli otrzymania spadku, wówczas konieczne jest poświadczenie prawa do spadku. Dotychczas możliwe było to tylko w sądzie – teraz usługę tę może wykonać dla nas również notariusz Łódź, a także w wielu innych miastach w Polsce.

Czym dokładnie jest poświadczenie dziedziczenia, które wykonać może dla nas kancelaria notarialna? Kiedy może być ono przygotowane u notariusza? Jak wybrać dobrą kancelarię, która wykona poświadczenie?

Na te, a także inne pytania odpowiada biuro notarialne Maciej Krakowiński, Magdalena Krakowinska działające w Łodzi.

Notariusz Łódź – czym jest notarialne poświadczenie dziedziczenia?

Akt poświadczenia dziedziczenia, który pozwala na notarialne poświadczenie dziedziczenia, jest dokumentem, który wystawiany jest do poświadczenia prawa do spadku. Gdy zatem możemy otrzymać spadek, wówczas poświadczane jest to odpowiednim dokumentem.

Kancelarie notarialne przygotowują notarialne poświadczenie dziedziczenia na podstawie protokołu dziedziczenia. W protokole tym osoby uprawnione do dziedziczenia składają swoje oświadczenie.

Notariusz Lodz przygotowuje protokół przy udziale wszystkich osób zaliczających się do kręgu spadkobierców – zarówno ustawowych, jak i testamentowych. Oznacza to, że w trakcie sporządzania protokołu muszą być obecne wszystkie osoby, które muszą być też zgodne co do podziału spadku.

Warunki poświadczenia dziedziczenia w kancelarii notarialnej:

  • do notariusza muszą udać się wszystkie osoby, które mogą być wzięte pod uwagę jako spadkobiercy – ustawowi oraz testamentowi
  • spadkobiercy ci muszą zgadzać się pod względem podziału spadku
  • spadkodawca był Polakiem albo zamieszkiwał teren Polski bez posiadania obywatelstwa
  • nieruchomości i prawa rzeczowe wchodzące w skład spadku są na obszarze Polski
  • dotyczy tylko spadków, które zostały otwarte po dniu 1 lipca 1984 roku

Dodatkowo, kancelaria notarialna Łódź czy w innym mieście, które wybrali spadkobiercy, musi otrzymać odpowiednie dokumenty.

Do wykonania notarialnego poświadczenia dziedziczenia potrzebne będą:

  • akt zgonu spadkodawcy
  • akty urodzenia potencjalnych spadkobierców
  • akty zawarcia związku małżeńskiego przez potencjalnych spadkobierców
  • testament lub testamenty – jeśli zostały przygotowane

Gdy zostaną spełnione wszystkie warunki, notariusz w Łodzi czy też w innym mieście przygotowuje protokół dziedziczenia, a następnie na jego podstawie akt notarialny określany jako akt poświadczenia dziedziczenia.

Akt ten uzyskuje moc prawną taką samą, jak w przypadku sądowego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, gdy zostanie on zarejestrowany w elektronicznym rejestrze poświadczeń dziedziczenia.

Notariusz Łódź – jaką kancelarię wybrać na notarialne poświadczenie dziedziczenia?

Jeśli potrzebne są usługi notarialne polegające na wykonaniu notarialnego poświadczenia dziedziczenia, dzisiaj taką czynność mogą wykonać wszyscy notariusze Łódź jest jednym z miast, gdzie z nich skorzystamy.

Po wpisaniu do wyszukiwarki internetowej słów typu „kancelarie notarialne łódź” albo „notariusze lodz” możemy sprawdzić oferty dla danego miasta.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.