Tresura psa – jak wygląda?

28 czerwca 2019

Samo określenie ‘tresowanie psa’ może kojarzyć się negatywnie z wymagającymi ćwiczenia, które nie sprawiają zwierzęciu przyjemności, a ich jedynym zadaniem jest nauczenie czworonoga posłuszności. Nic bardziej mylnego, profesjonalnie prowadzenia zajęcia z tresury psów są bardzo przyjemne dla czworonoga i edukacyjne dla właściciela.

Tresura psa warszawa – takie zapytanie coraz częściej pojawia się w wynikach wyszukiwań. Wskazuje to na rosnące zainteresowanie tematyką szkoleń dla zwierząt wśród Polaków. Nie może więc dziwić, że kolejne ośrodki oraz szkoły dla psów powstają już nie tylko w dużych miastach, ale również w mniejszych miejscowościach. Na czym jednak polega sama tresura psa?

Profesjonalne szkolenie psa

Zorganizowane zajęcia w szkole dla psów zazwyczaj trwają nie więcej niż kilkanaście minut. Składają się one głównie z zabaw,których celem jest nauczenie pupila podstawowych komend np. siad, waruj, stój. W początkowej fazie nauczania psa, do nauki szkoleniowcy chętnie wykorzystują kliker. Jest to doskonała pomoc szczególnie w szkoleniu szczeniaków i małych psów.

Większość obecnie prowadzonych zajęć podczas szkolenia psów w Warszawie odbywa się przy użyciu metody pozytywnej. Jej głównym założeniem jest zabawa z psem, której efektem będzie przyswajanie przez czworonoga określonych zachowań i zasad. W zamian za dobrze wykonane zadanie otrzymuje on nagrodę w postaci smakołyku lub słownej pochwały.

W zajęciach aktywny udział powinien brać właściciel psa, dla którego jest to doskonała okazja do poznania zachowań swojego pupila. Przez wspólne zabawy i naukę mocno zacieśnia się relacja człowieka z psem, która jeszcze bardziej przyspiesza proces uczenia się. Takie zajęcia to również doskonała nauka dla właściciela, który może poznać określone zachowania zwierzęcia i nauczyć się reagować na nie.

Jak szkolić psa w domu?

Trenerzy na co dzień pracujący w Tresura Psów Warszawa wskazują na ogromne znaczenie dodatkowej pracy z czworonogiem poza zajęciami w szkole. Świeżo nabyte nawyki podczas szkolenia należy dokładnie utrwalać w domowych warunkach, czy też podczas spacerów. Tylko w ten sposób pies będzie w stanie nauczyć, które jego zachowania są pożądane, a których powinien unikać.

Kiedy pies opanuje już komendy w domowych warunkach, kolejnym krokiem jest nauczenie ich w nieznanych mu otoczeniach. Doskonałą okazją jest oczywiście spacer, na którym możemy powtórzyć zajęcia, które odbywały się na sesji treningowej. Za dobrze wykonane zadanie pies otrzyma smakołyk. Warto przy tym ostrożnie je rozdzielać, żeby nie doprowadzić do nadwagi i lenistwa naszego psa.

Kiedy i od czego zacząć szkolenie?

Z przeprowadzone przez nas researchu wynika, że tresura psów w Warszawie zaczyna się już od pierwszych tygodni życia. Generalnie panuje zasada, że im wcześniej się zacznie tym lepiej. Pies w wieku szczenięcym jest chętny do nauki i zabawy, co sprzyja wysyłaniu go na specjalne szkolenia. Nie ma również w sobie negatywnych nawyków, które często mają starsze psy, a których trudno się pozbyć.

Zaczynamy oczywiście od najprostszych komend jak siad,stój i waruj, które będą podstawą do nauki bardziej skomplikowanych. W kolejnych etapach można przejść na nauki sztuczek i zabaw, które z pewnością polubią właściciel i sam pies. Tresura psów obejmuje także elementy nauki posłuszności, które powinny być stale wplatane w zabawy i naukę psa. Po efektywnym szkoleniu pies nie powinien ciągnąć za smycz, obgryzać wszystkiego, a także szczekać bez powodu.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.