Urządzenia do śrutowania w najdrobniejszych szczegółach

17 maja 2019

Śrutowniceto temat rzeka. Mało optymistyczny początek artykułu. Pragniemy jednak zauważyć, że na pewno tym jednym wpisem nie wyczerpiemy szerokiej tematyki, jaką są urządzenia do śrutowania. Dziś będziemy w stanie jedynie pokrótce opisać zasadę działania tych maszyn a także nieco szerzej omówić ich budowę. Ma to jednak kluczowe znaczenie w kontekście zgłębiania tematu maszyn do śrutowania. W pierwszej kolejności zajmiemy się ich rodzajami.

Rodzaje maszyn do śrutowania

Skoro będziemy omawiać budowę maszyn do śrutowania to warto wybrać jeden rodzaj, który posłuży nam za wzorzec. W tym przypadku będzie to oczyszczarka wirnikowa przelotowa. Trzeba jednak zaznaczyć, że na rynku występują także inne rodzaje. Chodzi tu głównie o śrutownice przelotowe bębnowe, zawiesione oraz stołowe. Ale nimi zajmiemy się w dalszej kolejności. Najpierw omówimy budowę śrutownicy automatycznej przelotowej.

Przestrzeń robocza śrutowni

Zanim jeszcze zajmiemy się przestrzenią roboczą musimy omówić sposób, w jaki metalowe elementy jak rury i belki dostają się do niej. Tutaj pojawia się pierwszy element konstrukcyjny, a mianowicie podajnik. Śrutownice mogą być wyposażone w podajnik rolkowy lub taśmowy. Wybierana przez nas maszyna do śrutowaniamoże mieć też zróżnicowane maksymalne obciążenie rolotoku. Wartość obciążenia może wahać się w zakresie 450-3000 kg. To duże zróżnicowanie niemniej jednak poszczególne zakłady przemysłowe mogą mieć rozmaite zapotrzebowanie jeśli chodzi o tą wartość.

Przejdźmy jednak do najważniejszego elementu składowego, jaki posiada śrutownia. Chodzi oczywiście o komorę śrutowniczą. Jest ona zazwyczaj wykonywana ze stopu metali, które znacznie podnoszą jej odporność i wytrzymałość. Dodatkowo komora może być także pokryta warstwą manganu, który dodatkowo podnosi jej właściwości. Nowoczesne urządzenia do śrutowaniamają tą opcję już w standardzie.

W komorze śrutowniczej znajdują się koła rzutowe. Ich maksymalna prędkość wynosi 2900 obr/min. Liczba kół w komorze może się wahać od 4 do 8 sztuk. Są one rozmieszczone w sposób równomierny, dzięki czemu uzyskujemy optymalną wydajność oczyszczarki.

Turbina napędza

Oczywiście maszyna do śrutowania nie mogłaby prawidłowo funkcjonować bez turbiny. Może ona posiadać moc w przedziale 7,5-11 kW. Model i rodzaj jest oczywiście dobierany pod kątem wymagań konkretnego zakładu. Ważnym elementem nowoczesnych turbin jest kołnierz silnika elektrycznego. Jego zadaniem jest obniżenie obciążenia zespołu rzutowego. To z kolei przekłada się na czas eksploatacji śrutownicyoraz koszty jej serwisowania. Niektóre modele oczyszczarekposiadają kilka turbin. Zapewnia to jeszcze większą wydajność maszyny.

Panel sterowania maszyną do śrutowania

Bardzo ważnym elementem jest także dotykowy panel sterowania śrutownicą. Jest to tak naprawdę kokpit, który umożliwia komfortową pracę operatora maszyny. Panel pozwala na płynną regulację parametrów działania śrutownicy automatycznej. Operator może regulować jej intensywność pracy, a tym samym wydajność. Ale to nie wszystko. Słów kilka należy też poświęcić bezpieczeństwu. Otóż maszyna do śrutowania posiada szereg czujników, które na bieżąco monitorują pracę śrutownicyi alarmują o każdej niebezpiecznej sytuacji. Operator może śledzić wskazania czujników na ekranie panelu sterowania. To podnosi poziom bezpieczeństwa urządzenia do śrutowania. Jednocześnie sprawia, że diagnostyka urządzenia jest dużo łatwiejsza. A to oczywiście przekłada się na ewentualne koszty naprawy i serwisu.

Widzimy zatem, że śrutownice automatyczne to z jednej strony proste, ale jednocześnie bardzo zaawansowane maszyny. Zapewniają one wydajność, efektywność, ale także dają pełną kontrolę operatorowi.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.